Avatar

AKO VIESŤ KRÁTKE ROZHOVORY O BOHU

25 júla 2023
No Comments
435 Views

Čo nám bráni v tom, aby sme častejšie hovorili ľuďom o Bohu? Možno sa bojíme odmietnutia. Nechceme sa ľuďom vnucovať. Alebo sa bojíme, že nebudeme vedieť „správne“ odpovedať na ich otázky. Evanjelizácia sa však môže stať prirodzenou súčasťou nášho života, ak sa k nej postavíme so správnymi postojmi a osvojíme si pár jednoduchých zručností. 

Svoju vieru môžeme napríklad spomenúť v bežných rozhovoroch, ktorých máme každý niekoľko. Nie všetci chcú hneď vedieť, ako presne sme sa stali veriacimi. Viac ich zaujíma, čo je v nás vďaka Ježišovi iné: „Načo ti to je dobré? Ako ti viera pomáha v tvojom každodennom živote? Čo z toho máš?“ A to je skvelá príležitosť povedať im o Bohu.

Evanjelizácia, AKO VIESŤ KRÁTKE ROZHOVORY O BOHU

Ako ti Boh pomáha? 

Ak sa ťa niekto opýta, ako ti tvoja viera pomáha, buď pripravený uviesť konkrétne príklady. Stráv teraz niekoľko minút s Bohom a porozmýšľaj nad situáciami, keď si jasne videl, ako konal. Napíš si aspoň tri príklady toho, ako ti Boh alebo tvoja viera pomáhajú. 

Najbližšie, keď sa budeš s niekým rozprávať, môžeš z nich čerpať. Najväčšia sila je práve v tvojom osobnom príbehu.

Vypusti sondu

Nie vždy sa nás ľudia pýtajú na našu vieru, aj keď možno vedia, alebo aspoň tušia, že sme iní. Počas každodenných rozhovorov môžeš vypúšťať  malé „sondy“, ktoré ti pomôžu zistiť, nakoľko je daný človek otvorený rozprávať sa o Bohu. Všímaj si ich aktuálne potreby, pros Boha, aby ťa naplnil úprimnou láskou a empatiou voči nim a skús povedať niečo krátke o tom, ako Boh pomáha tebe. 

Napríklad keď niekoho niečo trápi, povedz mu: „Je mi ľúto, čo teraz prežívaš. Môžem sa za teba modliť? Keď som v podobne ťažkej situácii, Boh mi už veľakrát pomohol.“ Ak povie nie, rešpektuj to a nenúť ho do rozhovoru, ktorý si neželá. Ale možno povie áno a možno sa dokonca opýta, ako konkrétne ti Boh pomohol. 

Keď niekto čelí nejakému náročnému rozhodnutiu, spýtaj sa: „Môžem ti povedať o tom, ako sa zvyknem rozhodovať ja? (počkaj na súhlas) Vždy, keď v živote stojím na nejakom rázcestí a neviem, ako ďalej, opýtam sa na to Boha. Už veľakrát sa mi stalo, že som potom jasne vnímal Božie vedenie v tom, čo by som mal urobiť. Skúšal si o tejto situácii povedať Bohu?“

Keď je niekto vystresovaný, môžeš povedať: „Aj ja sa veľakrát cítim pod tlakom. Vieš, čo mi vtedy pomáha? Volám Boha, aby vstúpil do mojej náročnej situácie a pomohol mi. Už viackrát ma vtedy zaplavil zvláštny, nadprirodzený pokoj, ktorý mi dal Boh. Nechceš to vyskúšať aj ty?“

Ak nemajú záujem, je to v poriadku. Skúsil si to a ešte neprišiel ten vhodný čas. Pokračujte v rozhovore o inej téme. 

Nasmeruj ho na vhodný zdroj

V prípade, že druhá strana je otvorená ísť ďalej, otvára sa ti cesta k evanjelizácii. Nauč sa povedať svoje svedectvo – príbeh o tom, ako si sa stal veriacim a ako Boh zmenil tvoj život. Mal by si vedieť zmysluplne vysvetliť evanjelium – napr. cez 4 body spomínané v článku či brožúrke Chcel by si spoznať Boha osobne? Obe tieto metódy si však vyžadujú otvoreného poslucháča a dostatok času. Ak ho nemáš, nasmeruj daného človeka na vhodný zdroj, kde nájde odpovede na svoje otázky o Bohu. 

Takýmto zdrojom je napríklad naša stránka EveryStudent.sk. Každý deň na ňu prichádzajú stovky ľudí (nielen študentov), ktorí ešte nepoznajú Boha, no sú otvorení začať skúmať dôkazy o jeho existencii. 

Ak si s daným človekom naďalej v kontakte, o pár dní sa ho opýtaj, či mal možnosť preskúmať zdroj, ktorý si mu odporučil, a ak áno, čo si o tom myslí. 

Dôležitosť rešpektu pri evanjelizácii 

Ľuďom takýmto prístupom ukazuješ, že ti na nich záleží. A oni to cítia. Vnímajú, že si autentický a zároveň rešpektuješ ich hranice. Neprikazuješ im, čomu majú veriť, ani im nebúchaš po hlave Bibliou. Veríš v ich schopnosť hľadať vlastné odpovede na svoje duchovné otázky a samostatne vyvodzovať závery. 

Možno ti pomôže vedomie, že zodpovednosť vysvetliť evanjelium nie je na tebe. To že máš v talóne odkaz na dobrý zdroj, ti odbúra strach a môžeš daného človeka viac počúvať. Môžeš byť sám sebou. Môžeš mu ukázať, že ti na ňom záleží.

Príklady, ako svedčiť o Bohu a viere (akordeón?)

Nasledujúce praktické rozhovory ti pomôžu vidieť, ako fungujú krátke evanjelizačné rozhovory v praxi:

1. Taxikár s medailónom patróna: 

Ty: „To čo vám tu visí, je prívesok Sv. Krištofa?“
Taxikár: „Áno, poznáte ho? Je ochrancom cestovateľov a ja som stále na cestách.“
Ty: „Jasné, na našich cestách sa vám ochrana určite zíde… Ja sa zvyknem obracať na niekoho, kto je ešte vyššie ako Sv. Krištof: na Boha. Má silu ochrániť ma, a nielen to. Pomáha mi a stará sa o mňa. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, že by ste o pomoc žiadali priamo Boha?

2. Kolegyňa s horoskopom: 

Kolegyňa: „Táto kniha o typoch osobnosti na základe zverokruhu je super. Aké si znamenie?“
Ty: „Myslím, že rak.“
(Prečítajte si „tvoj“ opis a potom povedz:)
Ty: „Dobre, toto sedí, toto tiež, aj toto. Fíha, tak toto určite nie. Ani toto. Vieš, ako je to s horoskopmi? Niektoré veci z toho, čo píšu, o mne platia, iné však nie. Ale keď ide o môj život, potrebujem niečo, na čo sa môžem naplno spoľahnúť, nielen na 50%. Vieš, čo v tejto oblasti funguje mne?“
Kolegyňa: „Čo?“
Ty: „Najlepšie poznáme to, čo sme sami vyrobili alebo stvorili – napr. tento náš projekt, naše deti a podobne. Verím, že ma stvoril Boh a dokonale ma pozná. Vie, aká som, dokonca aj čo sa mi dnes prihodí. Takže sa mi osvedčilo ísť za ním, keď potrebujem pomoc alebo radu. Je stopercentne spoľahlivý. Chceš vedieť, ako mi pomohol, keď…?“
(Ak má záujem, uveď konkrétny príklad zo svojho života. Na záver jej môžeš dať odkaz na EveryStudent.sk, konkrétne na článok o astrológii. Po niekoľkých dňoch sa opýtaj, či ho čítala a čo si o ňom myslí.)

3. S kamarátom o víkende:

Kamarát: „Aký si mal víkend?“
Ty: „Celkom dobrý! V sobotu sme boli na výlete a v nedeľu v kostole. Vždy ma povzbudí, keď môžem byť s inými veriacimi. Ty zvykneš chodiť do kostola?“
Kamarát: „Nie. Ale jeden môj kamoš sa ma už dva roky snaží nahovoriť na vieru.“
Ty: „A čo ti v tom najviac bráni?“
(Vypočuj si jeho námietky a hovorte o nich, ale bez nátlaku či presviedčania. Opýtaj sa ho, ako by sa jeho život zmenil, keby nadviazal vzťah s Ježišom. Na konci povedz:)
Ty: „Nemal by si prijať Ježiša do svojho života len preto, že to chce tvoj kamarát. Sám by si mal nájsť odpovede na svoje otázky o Bohu. Tu je odkaz na stránku, ktorá mi pomohla získať dôkazy o existencii Boha a pochopiť, v čom mi môže pomôcť. Skús si ju pozrieť a možno tam nájdeš niečo, čo ťa zaujme.“ (Daj mu link na EveryStudent.sk)

Evanjelizácia nemusí byť postrachom. Ak chceš a si aj pripravený niekomu pomôcť, Boh ti dá príležitosti každý deň. Stačí viesť jednoduché, krátke rozhovory o Bohu, pri ktorých rešpektuješ hranice druhého človeka a nasmeruješ ho na vhodný zdroj, kde môže hľadať ďalej.